5 tipů, jak posílit imunitu

Patříte do skupiny lidí, kteří jsou často nachlazení? Rozhodí vás každá změna počasí? Jednou z příčin neustále se opakujících nemocí může být například nesprávně fungující imunitní systém. Oslabená imunita je schopna napáchat velké škody a značně vám tak znepříjemňovat život. Přečtete si 5 tipů, jak vaši imunitu zlepšit a posílit.

1. Zařaďte pravidelný pohyb nebo sport

Začít se více hýbat je to nejjednodušší, co můžete pro posílení vaší imunity udělat. Nemějte strach. Neznamená to, že teď musíte každý den makat hodiny v posilovně a sedřít se z kůže. Najděte si sport, který vás bude bavit. Nebo zkuste do svého každodenního harmonogramu zařadit krátkou svižnou procházku. I čerstvý vzduch totiž může imunitní systém podpořit. Jakýkoli pohyb navíc se prostě počítá.

2. Zamyslete se nad jídelníčkem

Pravidelná a pestrá strava je klíčem k budování silnějšího imunitního systému. Nevynechávejte jídla a myslete na dostatečný přísun zeleniny a ovoce. Omezte naopak alkohol a jednoduché cukry, které se ukrývají v oblíbených sladkostech. Do jídelníčku můžete zařadit také potraviny, které podporují imunitní systém svými pozitivními účinky. Mezi ně patří například zázvor, který odstraňuje toxiny z těla, nebo česnek, který je známý pro své protizánětlivé účinky. Přečtěte si jednoduchý návod na to, jak začít jíst zdravě (prolink na článek Jak začít jíst zdravě) a zlepšete vaše stravovací návyky.

3. Doplňte vitamíny a minerály

Myslete na to, že pro podporu imunity je důležité doplňovat potřebné vitamíny a minerály. A to převážně v období chřipek a nachlazení. Jedním z nejdůležitějších vitamínů pro podporu imunity je vitamín C, který má antioxidační účinky a najdete ho například v citrusech jako je pomeranč, citrón nebo grapefruit. Mezi další vitamíny pozitivně ovlivňující imunitní systém je vitamín A, který najdete například v játrech nebo mléčných výrobcích, a dále pak selen a zinek.

4. Začněte se otužovat

Otužování velmi příznivě ovlivňuje zvyšování obranyschopnosti. Myslete však na to, že je nutné s ním začínat opatrně a pracovat na něm pravidelně. Pokud bez přípravy skočíte do ledového jezera nebo sněhu, můžete si naopak zadělat na pořádný zdravotní malér. Začněte tedy zlehka. I pravidelná krátká studená sprcha dokáže udělat zázraky. Dalším bodem, na který se zaměřte, je správná teplota vašeho domova. Přetopené pokoje totiž imunitě neprospívají, a pokud z teplého domova vejdete do chladného počasí, nachlazení přijde raz dva.

5. Vyzkoušejte kyslíkovou terapii

Mezi důležité faktory ovlivňující vaši imunitu se řadí také stres a úzkost, které není snadné jen tak omezit. Pomoci vám však může kyslíková terapie, při které pomocí masky vdechujete kyslík ve větší koncentraci, než se nachází běžně v ovzduší. Díky tomu se zvýší jeho koncentrace v krvi, zefektivní se krevní oběh a více kyslíku se tak dostává do tkání. Zaujala vás kyslíková terapie? Podívejte se, jaké jsou její další přínosy. (prolink na článek Přínosy kyslíkové terapie).