Jednoduchý návod, jak začít jíst zdravě a zhubnout

Chcete začít jíst zdravě, ale nevíte, jak na to? Myslíte si, že zdravé stravování a hubnutí znamená diety a neustálé hladovění? Přesvědčte se, že zdravý jídelníček nemusí být jen trápením. Věřte, že díky několika jednoduchým radám vás začne zdravý životní styl dokonce i bavit.

Pár jednoduchých pravidel vás naučí, jak začít zdravěji jíst

Vyhněte se cukrovinkám a slaným dobrotám

Sladkosti jakožto zpracované potraviny jsou plné jednoduchých cukrů. Brambůrky a další slané pochutiny také obsahují spoustu sacharidů a především velké množství soli. Zkuste začít mlsat lépe a zdravěji. Zkuste si například večer k filmu upéct zeleninové chipsy v troubě nebo si ke svačině upečte celozrnný koláč s ovocem, který doplňte o bílkoviny ve formě jogurtu.

Chcete jíst zdravěji? Přehodnoťte váš dosavadní jídelníček

Jezte více zeleniny a ovoce

Zkuste do svého jídelníčku dostat následující jednoduché pravidlo – ke každému slanému jídlu přidejte zeleninu. Díky tomu zvětšíte vaši porci a budete se cítit více najedení. Nedojde tak například přes den k tomu, že budete mít tendence neustále něco uždibovat. Ovocem pak můžete hravě nahradit například touhu po sladkém a zařadit ho ke svačině, v kombinaci s bílkovinami, například tvarohem, a tuky, jako jsou například ořechy, semínka nebo ořechová másla.

Nepijte svoje kalorie

Víte o tom, že třeba oblíbený kolový nápoj obsahuje 150 kilokalorií a 9 kostek cukru v jedné skleničce? Stejnou kalorickou hodnotu s menším obsahem cukru má pak například kombinace bílého jogurtu s banánem. A teď si řekněte, která možnost vás zasytí více? Pozor si dávejte také na alkohol, který může vaši cestu za vysněným cílem podstatně zpomalit nebo dokonce úplně zastavit. Ve zdravém jídelníčku je vhodné zařadit místo sladkých limonád a alkoholu spíše čistou vodu, případně čaje.

Zaměřte se na dostatečný příjem bílkovin

Dostatečné množství bílkovin ve stravě vás zasytí na delší dobu a sníží pocit hladu. Díky tomu také nebudete mít přes den nezvladatelné chutě na sladké. A kde bílkoviny najdete? Převážně v masu, mléčných výrobcích a vejcích. Bílkoviny však nemusí být pouze živočišného původu. Sáhnout můžete i po rostlinné variantě ve formě tofu, seitanu či tempehu.

Nezapomeňte na balanc

Jíst zdravě neznamená pouze slepě jíst čisté a zdravé potraviny. Čas od času si dopřejte své oblíbené jídlo v restauraci nebo točenou zmrzlinu v parném létě. Důležitý je totiž balanc. Slyšeli jste už o stravování 80 na 20? Znamená to, že z 80 % je váš jídelníček postaven na zdravém jídle a z 20 % pak na vašich oblíbených dobrotách, jako je pizza nebo hamburger.